Lalehan Uysal ile Hayatın Mücevherleri: Tohumlar

  • Tarih: 13 Nisan 2019 Cumartesi
  • Mekan: Suadiye
  • Süre: 14:00 - 17:00
  • Katılım Bedeli: 450 TL

“Ben babaannemin orman sandığım küçük bahçesinde ve annemin biriktirdiği çam kozalakları, sakladığı sebze ve çiçek tohumlarıyla büyüdüm.
Çam iğnelerinden yaptığım zincirlere gece sefası tohumlarını dizerek ustalaştım.
Zamanla tohumlarla yakın arkadaş oldum.
Tohumları arkadaş bilenlerle arkadaş oldum.
Yazılı Karpuz’ ya da ‘Çekirdeği Oyalı’ denilen karpuzun çekirdeğini görür görmez aşık oldum.
Gözümle fotoğrafını çektiğim tohum çok ama ilk hangi tohumu fotoğraflamak için deklanşöre bastığımı hatırlamıyorum. ” diye başlıyor Lalehan Uysal sunumuna.
Tohum Gözlemcisi, Fotoğraf Sanatçısı ve Ekolojik Yaşam Savunucusu Lalehan Uysal ile Neden Hayatın Mücevherlerinin Tohumlar olduğunu Konuşacağız. Bu söyleşimizde yakın plan çekimlerle hayata ve varoluşa bakış açımızı farklılaştıracağız…

Konuşmacı Biyografisi

Lalehan Uysal

Bugün adı Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olan Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda Grafik Tasarım eğitimi aldı. Üniversite eğitimi boyunca grafik sanatçısı MENGÜ ERTEL ile grafik ve şair-yazar HİLMİ YAVUZ’la edebiyat çalıştı. Yayıncılığı seçti ve gazeteci Hıncal Uluç’un bitmeyen derslerinin öğrencisi oldu. 30 yıl boyunca dergi yayıncılığı yaptı. Erkekçe, Skylife, Buğday, Onair dergilerinde uzun süre sanat yönetmenliği yaptı. Skylife ve Onair’de çalışırken ülke içinde ve dışında seyahat etti ve iki dergide de yazdı.

İçeriği ve tasarımına katkıda bulunduğu Sofra dergisinde ‘Damak Unutmaz’ adlı köşesinde köklü geçmişi olan lokantaları ve onların özel reçetelerini yazdı.
Arkeoloji ve Sanat Yayınları’nda sanat yönetmeni olarak çalıştı. Arkeoloji dışı kitaplar için Mozaik adıyla yeni bir yayın serisi yarattı. Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde Gazetecilik Pratikleri başlığı altında yayıncılık dersleri verdi.

Türkiye’nin ilk özel radyosu Hür FM’de “Kırk Tilki” adlı alışveriş ve yaşam için renkli öneriler veren programı hazırladı ve “Çarşı Cadısı” lakabıyla sundu.
Farklı tasarımları ve yaratıcı yemek kitapları ile tanınan Gönül Paksoy’un ‘Atıksız Mutfak’ ve ‘Türk Yemekleri’ kitaplarının editörü ve ‘Gönül Paksoy Davetleri-Receptions’ kitabının yazarı olan Uysal aynı zamanda ekolojik yaşam savunucusudur.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin ve Türkiye’nin ilk ekolojik pazarı Şişli-Bomonti’deki ‘%100 Ekolojik Pazar’ın kurcularından olan Uysal, halen derneğin yerel ve uluslararası bütün projelerinde konsept danışmanı ve kreatif direktördür.
Her ne yaparsa yapsın çocukluk tutkusu tohumların peşini hiç bırakmadı. Çektiği makro tohum fotoğrafları ile farklı şehirlerde ‘Hayatın Mücevherleri; Tohumlar’* adını verdiği sergiler açtı.

Tasarımcı ve yayımcı olan Lalehan Uysal bugün tohum fotoğrafçısı olarak tanınıyor.

  • Programımız 14.00 - 17.00 saatleri arasında sürecek olup, katılım kişi bedeli 450 TL’dir.

  • Seminer kayıt kontenjan yoğunluğuna bağlı, Suadiye Merkezimizde ya da Suadiye Otel Toplantı salonlarında gerçekleşecektir.

  • Kayıt için kayıt formu doldurulması ve formda yer alan banka hesap numaralarına ödemenin yapılması gerekmektedir.

  • Kayıtlar form ve ödeme önceliği dikkate alınarak kontenjanlandırılacaktır.