TARİH

21 Mayıs 2019 19.00 – 21.00

KATILIM ÜCRETİ

150 TL

ETKİNLİK MEKANI

Bahariye / Kadıköy

YOL DÜŞÜNCESİ-YOLCULUK DÖNENCESİ ATÖLYE ÇALIŞMASI
"Dünya Gezgini İle 360 Derece Seyahate Dair Herşey"

Yolunu gözlediğiniz bir gezi , seyahat … Yol göründü artık yola çıkma vaktidir
Sağlıklı güvenli,amaca yönelik,bir Seyahat ,yolculuk için yol boyunca, yolunuza çıkan engeller dahil nasıl bir yol izlemek gerekir, gezmenin yolu yordamı nedir ki işler yolundan çıkmadan seyahat ve gezme anlamında hayatımızda anlamlı bir yol kat edelim ? Bu Eğitim Programı bu sorulara cevap alınmasını hedefler. Gezgin , gezmenin bu eğitim sonrası *kelle koltukta gezmek, elini kolunu sallaya sallaya gezmek olmadığının farkındalığını 360 derece bir bakış açısı ile kazanır. Eğitimde her hafta Yorgancıoğlu’nun gezmiş olduğu 107 ülke seyahatleri ile ilgili keyifli yaşam deneyimi ve anı aktarımları da yapılacaktır.

Kimler Katılmalı: Seyahate hazır hale gelmeyi hedefleyen “Herkes”

Kapsam:

• Seyahat Adrenalini
• Önyargılar
• Seyahat Bütçesi
• Kişisel Seyahat Planlama
• Gidilecek Ülke Çalışmaları
• Büyükelçilik Resmi İdareler
• Pasaporta Dair
• Vize Protokolleri Uygulamaları
• Yakınlarınıza Ulaşım
• Resmi Tatil Festival ve Kutlamalar
• Seyahat Planı çıkarılması
• Turist, gezgin , seyyah
• KaraYolu Seyahat
• HavaYolu Seyahat Uçuş Programı
• Seyahat Bilet Değişiklikleri ve Kuralları
• Havalimanı Transferleri, Transit Uçuşlar
• Deniz Yolu Seyahat
• Tren Yolu Seyahat
• Can ve Mal Güvenliği
• Sınır Kapıları Kontrol
• Vize Görüşmelerinde İkna Süreci
• Sınırda Mülakatta çapraz sorgu teknikleri
• Değerli Eşya ve Para Taşıma
• Yabancı ülkede problem yaşanırsa dikkat edilecek hususlar
• Elektrikli Aletler
• Mobil Telefon
• Uluslararası dolaşım Roaming Uygulamaları
• Ülke İçi Ulaşım
• Araba Kiralama
• Konaklama
• Otel Seçimi Merkez seçimleri
• Valiz Organizasyonu Bagaj Limitleri
• Valiz Emniyet Hususları Ülke Regülasyonları
• Tur Şirketleri
• Kaçan Uçak
• Mevsimsel Seçimler
• Sağlık ve Riskleri(Aşı ,Hastalıklar vs)
• Kişisel Bakım Sağlık (Diyabet,Gözlük Kullanımı vs)
• Seyahat ve Gıda Planlaması
• Müze ve tarihi yerler gezilirken dikkat edilecek hususlar

“Asya’dan Amerika’ya 5 kıtada Yeni Zelanda’dan Güney Afrika’ya, Karayiplerden Fiyortlara kadar dünyanın 101 ülkesine seyahat gerçekleştirmiş, bu seyahatlerde farklı ulusların kültür birikimleri, üst düzey yetkilileri, halkı, ünlüleri ile sohbetler yapmış, özel tören ve ayinlerine katılmış ve Türk kültürü ile gezdiğim coğrafyalar arasında bir bağlantı kurmuş olan Yorgancıoğlu ile 360 Derece Dünya Turu ve Sağıklı ve Keyifli bir Seyahate dair herşey

Dinleyicilerin Türkiye’nin radyo kanallarında seyyah programlarında anlattığı ülkelerle mekân, zaman coğrafya ekseninde yolculuklar yaptığı bir DünyaGezgini. Dünyayı dolaşmanın, dünyanın kendi etrafımızda dönmediğini farkına varmada etkili bir kırılma noktası olduğunu ve bunu DÜNYANIN DÖNMEYİ bırakıp beni döndürecek hali yok ya “ diyerek anlatan Hicran Çiğdem Yorgancıoğlu küçük bir çocukken günlüğüne aldığı notları okuyor .. Jules Verne’in kitabından esinlenerek “Umuyor ve istiyorum ki 80 günde değil ama makul bir sürede Dünyayı gezeceğim”

Onu dünyanın herhangi bir köşesinde filler İle yüzerken,’ Afrika’da Safari de, Karayiplerde Köpek balığı dalışında ,Kuzey denizlerinde köpek balığı dişi toplarken , Herhangi bir yerli kabilenin mensupları ile ya da Ülkelerin büyükelçileri ile söyleşirken ,Balkanlarda bir arkeoloji kazısında , memleketin 22 saatlik uçuş mesafesinde bir kabilenin kayığına resim yaparken beş kıta üzerinde herhangi bir noktada bulabilirsiniz.

Şimdi onun bakışı ile Dünyayı gezmek ve Dünyalıyı tedirgin etmek üzere yola çıkmak algısına bakalım.Su damlasının tebahur edip dönerken okyanusların sinesine, bakınca şehrimin semadan dökülen çeşmesine ,yazdan hazana baranda zülfüme düşen yağmur katresine, bir sözüm daha var bugün İstanbul . Dünyanın baş döndürücü seyrinde dönerken dönme vaktidir göç bir dönemdir, bu dönüş ne bir pişmalık ne bir sitemdir,,dönen çiğdem gezen hicran-ı kalemdir,yolculuk vuslat için devr-i alemdir. Dem bu demdir Şehri serinleten ilk yağmur yağdı,Sonbaharda dolunay sonrası şeb-i hicranda göç mevsimi karadan sıcak hava akımı yükseliyor daireler çizerek uçma vaktidir leylekler için küre-i arzda

Tonton Dünyanın nabzını dinliyorum ve sanki bir kuyunun içine konuşuyorum. Kime sorsanız sıfır noktasında yaşadığını söylemek hoş geliyor kulağına. Elinde harita, haritadan silinmiş ve silinmesi muhtemel ülkeler halklara bir de pusulası şaşmışlara bakar ve yolcu ilerler bir sonraki durağına.Her seferinde bir sonraki durak neresi diye sorarlar. Son durak bellidir, belli olmayan ise sadece zamanıdır. Çok okuyan mı çok gezen mi bilir diye başka bir budala sual daha vardır gezgine sorulan. Sadece İnsanı,Dünyayı, ve üzerinde olanı biteni iyi okuyan ,her an şüphe ederek yeniden öğrenen, keşfeden, cesur, sabreden bilir, bilirim demez ve o bilge olmanın yolu üzerindedir.Yoksa ne bir kütüphanenin ne de okyanuslar veyahut sınırlar arası havaalanından şehir merkezine gidip gelmelerin, konaklamaların,yeni simaların,hedonist propagandalarla şekillendirilmiş alış-verişlerin bir manası ve ehemmiyeti yoktur.

Lafı dönüp dolaştırmadan Dünyayı dolaşmak ,direk transit,,aktarmalı her nasıl olursa olsun yolda olmak, hatta ve hatta dümdüz bir yol üzerinde gitmek, sonra sınırları geçerken, insan olup sınırlarını bilmek, özgürlüğün aslında köksüzlük ve canın ne isterse yapmak olmadığının bilinci ile devinmek güzeldir.Dünyanın dekorasyon ve iç mimarisini gezen Gezgin Tanrı misafiridir. İz bırakıp izler alır. Rehberimiz aklımız, gözümüz ,gönlümüzdür. Dünyaya açılmak demek sırtına çantayı eline valizi alıp yollara düşmek değil, düşünmek, sorgulamaktır.Öğretilmiş,koşullandırılmış “Medeniyet, Modernizm Çağdaşlık İlkellik ,Yoksulluk,Zulm,Tabii Kaynak, İnsan Hakları,Çevre, Tarih,Kültür,Zaman ,Sanat,Ticaret ve Eczane” kavramlarına taraflı yakıştırılan atıfların ve paradigmaların aslında ne olmadığının farkındalığıdır. 5 kıtada Kuzey ya da Güney Yarımküre’de, ,soğuk ya da ılıman iklimlerde bir dağın tepesinde burnuna yaklaşan bir buluta üflerken, bir at deve, inek ya da fil eşliğinde geçirililen güzel anların ya da su altında köpek balığının peşinde giderken, okyanus sahillerinde mercanlar arasında bir istridye kabuğunda ,zevrak-ı derunumda ,gönlümün kayığını indirerek bulutlara.kalp atışlarını dinlerken,safaride bebek bir aslanı gözlerken, yerli bir kabilenin dansını seyre dalmışken, yağmur ormanında bir kelebeğin kanatlarında yaratılmış olan her güzele hayranlıktır dünyayı dolaşmak. Hoplaya zıplaya neşe ile gezerken hiç de adil olmayan pek çok şeyin gözlerinizin önüne yaşam alanınızda serilmesinin bıraktığı gözyaşıdır.Hak ve özgürlüklerini, teminat altına alır gibi gözükürken kurtların kuzuları yediği, masum sivil halkların, insan hakları ihlalcilerinin zulmunde ezildiği , yoksullaştırdıklarının karşısında oluk oluk para ve kan akıtan obur dünyalıların tahakkümündeki Dünyayı gezmek ruhundaki sevinçlerle melek kanatlarında semalarda uçup, koşarken ,birden düşen buruk bir acıdır şeytanın altıgen uçurtmasının ipleri dolaştığında . Peri masallarının tatlı düşlerindeki sıcak demirle dağlanmış kabusların ayıklığıdır Daha dün annemizin kollarında yaşarken çiçeksiz bahçelerde öksüz kalmamanın umududur yine de dünyayı gezmek, Tamamlamak umudu ile…”

H.Çiğdem Yorgancıoğlu

Program Yürütücüsü

Boğaziçi Üniversitesi – İdari Bilimler Fakültesi İşletme – Ekonomi mezunu. Yeminli Tercüman – Bilişim, Telekomünikasyon ve Enerji, FMCG ve Genel Üretim ve Hizmet Sektörü Sözleşmeleri ile ilgili risk değerlendirme konusunda Ceza ve Hukuk Mahkemelerinde Bilirkişi – Tedarikçi Denetçi – Sözleşme (Ticari) Risk & Kurumsal Danışmanı, Eğitimci, Boğaziçi Üniversitesi, Haliç vb. üniversitelerde Visiting Profesör olarak seminerler vermekte. Motivasyonel Konuşmacı. Dünya Gezgini (Toplam ziyaret edilen 100 ülke) – Resim ve Teatral Performans Sanatçısı. Yazar – Dalgıç – Lisanslı Yüzücü.
İngiltere de Hukuk sertifika programını tamamlanması sonrası 27 yıllık iş deneyimine sahip olup, çeşitli şirketlerde yöneticilik (Dış Ticaret Müd / Finans Müd), (Satınalma, Tedarik, Sözleşme Yönetimi) uzmanlık görevindeki deneyimine istinaden Bilgi Teknolojileri, İletişim, Telekomünikasyon, Gıda, FMCG, Lojistik, Farmakoloji, Dış Ticaret vb. sektöründe teknik satınalma, sözleşme riskleri ile ilgili “Paradigma Yaşam Boyu değişim” modülleri altında Yaratıcı düşünce ile değişime uyum ve Liderlik, İletişim, Kurumdaşlık, Vücut Dili ve Nefes Teknikleri, İkna ve Müzakere Teknikleri, İleri Müzakere teknikleri ve Diplomasi, Çatışma Çözümü, Zor Müşteri ve İnsan Yönetimi, Kişisel ve Kurumsal Dinamizm, Lojistik, Sosyal Medya, Çağrı Merkezlerinde Etkin İletişim Teknikleri, Stres Yönetimi, HR İşe Alım Mülakat Teknikleri, Etkin Tahsilat İkna Yönetimi konusunda Türkçe ve İngilizce eğitmenlik, mentorluk hizmeti vermektedir.

Beş kıtada dolaşan bir dünya gezgini ve aynı zamanda Türkiye, Yurt dışında sergiler / performanslarla sunum yapan, ülkelerin diplomatları büyük elçileri ya da çeşitli uygarlıkların kabileleri ile röportajlar yapan yurt dışında ülkemizi temsil eden bir sanatçı olan ve kariyer ile birlikte sıra dışı yaşam becerilerini, paradigma dışı düşünce sistemini hayatında bizzat uygulayarak yaşayan, dünya gezilerindeki deneyimlerini TRT de Seyyah programında ve konuk olarak katıldığı TV programlarında anlatan H. Çiğdem Yorgancıoğlu Barış ve Eğitim konulu çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ile de uğraşmaktadır. Hali hazırda RICHLEND adlı NGO Platformun da kurucu ortağıdır.

İlk kitabı 2003`te yayınlanan Yorgancıoğlu’nun Nemrut Kommagene festivali anısına yazdığı şiirlerin CD ve kitap satış gelirleri Valilik tarafından Doğuda eğitime ve Turizm tanıtımına aktarılmaktadır. 2. Kitabı şu anda 65 bin öğrencinin ders kitabı olarak okuduğu, geliri yine 65 bin öğrenci ders gereçleri ve projelerine aktarılan bir kitaptır. Bu kitap yine Valilik tarafından Kültür yayını olarak basılmıştır. Çeşitli illerde Kültür Turizm Bakanlığı Valilik ve Belediyelerin düzenlemiş olduğu Uluslararası festivallere Konuşmacı, Eğitimci, Sanatçı ya da Jüri üyesi olarak katılan Yorgancıoğlu Türkiye’de eğitim, resim ve makalelerinde anagramları da kullanarak “Oulipo” tekniğini uygulayan ilk kişi olarak da tanınmaktadır. Türkiye’yi Büyükelçilik ve Ticaret Odası destekli olarak Yurt dışında temsil eden bir sanatçı ve eğitmendir.

Çalışmanın Şekli ve Katılım:

• Atölye, Davranış Bilimi Uzmanlarımız ve Fikir Önderlerimiz eşliğinde gerçekleşecektir.
• Atölye çalışmasının tüm malzeme ve dökümantasyonları programımıza dahildir.
• Kayıt önceliği kontenjan kısıt sıralamasına göre alınacaktır.
• Tüm katılımcılarımıza Mytology Gelişim Katılım Sertifikası tanzim edilmektedir.
• Kayıt formu ve Ayrıntı bilgi için web sitemizden online destek alabilir,
• 0850 840 0 545 nolu telefonumuzdan gelişim danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Bu Etkinliği Beğendiniz mi?

İlginizi Çekebilecek Diğer Etkinlikler:

16 Mayıs 2019

16 Mayıs 2019

16 Mayıs 2019